Kategorie stresu

Stresor to inaczej bodziec wywołujący stres. Wymienić można dziesiątki przyczyn stresu, lecz wszystkie z nich mieszczą się w ramach dwóch podstawowych kategorii – stresu długotrwałego lub krótkotrwałego.

Trudne spotkanie z przełożonym, występ przed dużą publicznością, kłótnia z partnerem… to tylko nieliczne przykłady sytuacji wywołujących stres. Ogólnie rzecz ujmując, wszystkie stresory można zakwalifikować do jednej z dwóch kategorii. Ich głównym wyróżnikiem jest czas trwania napięcia, jakie wywołują.

 

Wydarzenia długotrwałe

Zaliczyć można do nich m.in. niestabilność finansową, problemy rodzinne czy niesatysfakcjonującą pracę. Przewlekłe napięcie działa na nasz organizm w sposób bardzo destruktywny: może prowadzić do szeregu chorób fizycznych i psychicznych. Do objawów stresu długotrwałego należą m.in. chroniczny ból głowy, choroby serca i układu krążenia oraz wrzody żołądka.

 

Wydarzenia nagłe

Należą do nich zdarzenia takie jak stłuczka samochodowa, nagła kłótnia czy konieczność udzielenia odpowiedzi na trudne pytanie. Stres w przypadku nagłego wydarzenia wynika z konieczności podjęcia szybkiej decyzji. Ze względu na krótkotrwały charakter niespodziewane, nagłe zdarzenia z reguły nie odbijają się negatywnie na naszym zdrowiu, jednak osoba zestresowana ma często takie nieprzyjemne objawy jak: przyśpieszona akcja serca, mdłości i biegunka. Krótkotrwały stres często działa mobilizująco, skłaniając nas do szybkiego rozwiązania problemu.

 

Radzenie sobie ze stresem

Do najpopularniejszych metod obniżających poziom stresu należą m.in. wysiłek fizyczny, medytacja czy tzw. trening Jacobsona, polegający na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Warto sięgnąć również po produkty naturalne, takie jak melisa, chmiel i rumianek.


 

http://stres.infoabc.pl/stresory-i-rodzaje-stresorow/

wróć do listy porad