Kłopoty ze spaniem – powszechny problem

Problemy ze snem dotyczą nawet 30 proc. populacji, co dziesiąta osoba może cierpieć na chroniczną bezsenność – wynika z badań WHO. Tymczasem zła jakość snu, trudności w zasypianiu, częste przebudzenia, po których trudno ponownie zasnąć, mogą skutkować występowaniem chorób psychicznych i somatycznych.

Dorosły człowiek powinien spać około 8 godz., w praktyce większość z nas śpi jednak znacznie krócej, choć owe 8 godz. to i tak mniej niż zwykli przesypiać nasi dziadowie – jeszcze na początku XX w. przeciętna dzienna długość snu wynosiła 9 godz.

Przyczynami zaburzeń snu są nasz tryb życia (w tym z praca zmianowa i zarywanie nocy, by nadrobić domowe lub służbowe zaległości), zaburzenia adaptacyjne i przewlekły stres, a także nadmierna ekspozycja na sztuczne oświetlenie oraz światło niebieskie (telefonów, komputerów i telewizorów).

Tymczasem każda nieprzespana noc, a w jeszcze większym stopniu chroniczna bezsenność wpływają na obniżenie nastroju, powodują rozdrażnienie i irytację, utrudniają radzenie sobie ze stresem, wywołują zwiększoną senność w ciągu dania. W szkole czy w pracy są przyczyną trudności z myśleniem, luk w pamięci, braku koncentracji, gorszego wykonywania zadań, osłabionych zdolności intelektualnych i mniejszej wydajności. Przekłada się to na wzrost prawdopodobieństwa popełniania błędów, w tym powodowania wypadków (także drogowych).

W badaniach dowiedziono też, że fizjologicznymi konsekwencjami przedłużających się zaburzeń i niedoborów snu są choroby układów sercowo-naczyniowego i pokarmowego, otyłość oraz problemy natury psychicznej, w tym depresja, zaburzenia lękowe i uzależnienia.

Wszystko to powoduje, że powinniśmy zacząć dbać o właściwą długość i jakość naszego snu. Starać się uporządkować swój rytm dobowy, systematycznie jadać śniadania, bo to aktywizuje rano układ pokarmowy, jeść za to niewielki posiłek wieczorem, bo ciężki brzuch, podobnie jak używki, może utrudniać zasypianie. Warto zadbać o aktywność fizyczną i zapewnić sobie możliwość korzystania ze światła słonecznego w ciągu dnia, także o relaks przed snem, który przyniesie uspokojenie i ukojenie. Ważne są również warunki, w jakich śpimy – sypialnia powinna być cicha, ciemna i niezbyt mocno ogrzana.

wróć do listy porad