Obgryzanie paznokci

Obgryzanie paznokci to częsty problem zwłaszcza u dzieci, które mogą w ten sposób odreagowywać napięcie związane np. z niepowodzeniami szkolnymi.

Przyczyn takiego zachowania można upatrywać w stresie czy też problemach emocjonalnych. U dzieci i młodzieży często jest to związane z emocjami towarzyszącymi sprawdzianom, kartkówkom czy lękami przed nielubianymi przedmiotami. Ten szkodliwy nawyk dotyczy szczególnie osób lękliwych, zagubionych czy znerwicowanych. Według statystyk paznokcie notorycznie obgryza 28-33 proc. dzieci w wieku 7-10 lat i 45 proc. nastolatków1.

Obgryzanie paznokci może przybrać postać łagodną – dana osoba sporadycznie, tylko od czasu do czasu obgryza skórki i paznokcie – oraz ciężką, związaną z notorycznym obgryzaniem w celu odreagowania złych emocji.

 

W przypadku nawykowego obgryzania paznokci pomóc mogą m.in. specjalne preparaty do smarowania paznokci dostępne w aptece. Mają one bardzo gorzki smak i tym samym zniechęcają do obgryzania płytki. Trzeba jednak pamiętać, by preparat na paznokcie nanosić nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, najlepiej po każdym myciu rąk.

  1. Leung A.K., Robson W.L., Nailbiting, „Clinical Pediatrics” 12 (29), grudzień 1990, s. 690-692. PMID: 2276242.
wróć do listy porad