Pielęgnacja stóp latem

Pielęgnacja stóp latem to wyzwanie. Odkryte, narażone na ostre promieniowanie, kurz, otarcia, zakażenia grzybicze nasze stopy wymagają systematycznej kontroli i pielęgnacji.

Skóra stóp jest twardsza i grubsza niż innych partii ciała, charakteryzuje się także niejednorodną strukturą. Co więcej, skóra na stopach nie ma mieszków włosowych i gruczołów łojowych, za to posiada liczne receptory potowe. Wzmożona potliwość jest główną przyczyną nadmiernej utraty wody z naskórka. Przesuszona skóra ma skłonność do rogowacenia, utraty elastyczności i w rezultacie do pękania – zwłaszcza na piętach. Jednak przyczyn suchej skóry stóp i związanych z tym problemów może być więcej – niedobory witamin, zła dieta, problemy z tarczycą.

Jak pielęgnować suche stopy?

Przede wszystkim używając systematycznie (dwa razy dziennie) odpowiednich kremów do stóp. Mają one działanie zmiękczające, wygładzające i nawilżające. Dobrze jest też używać dezodorantu – zawarte w nim substancje aktywne zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu oraz zmniejszają potliwość stóp, działają też przeciwgrzybiczo. Można również, przygotowując stopy do lata, zafundować sobie kurację złuszczającą – służą do tego specjalne peelingi lub skarpetki złuszczające. Efekt takiego zabiegu z użyciem skarpetek widoczny jest po 5-7 dniach. Należy jednak pamiętać, że skóra będzie się mocno łuszczyć przez ok. 2, a nawet 10 dni, w zależności od stanu skóry.

Modzele – odciski na stopach

Osobny problem stanowią modzele – odciski na stopach. Powstają w wyniku przewlekłego drażnienia mechanicznego skóry. W miejscu otarcia stopy warstwa rogowa skóry ulega pogrubieniu. Z czasem narasta, tworząc twardą warstwę ochronną w kolorze żółtym lub szarym. Nieusunięte odciski mogą być przyczyną bólu, krwawienia, a nawet doprowadzić do infekcji.

Jak pozbyć się odcisków na stopach?

Domowe sposoby na pozbycie się odcisków są dwa. Pierwszy polega na usunięciu modzeli za pomocą kwasu salicylowego. Należy jednak pamiętać, że kwasu salicylowego nie mogą używać osoby z cukrzycą, kobiety w ciąży i dzieci. Drugi sposób polega na moczeniu stóp w ciepłej wodzie, a następnie ścieraniu pumeksem martwego naskórka. Jeśli jednak nie radzimy sobie z odciskami sami, zawsze przyjdzie nam z pomocą dermatolog lub podolog.

Źródła:

http://betaskin.pl/suche-stopy-i-piety-przyczyny-i-leczenie/

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/skora/modzele-na-stopach-jak-leczyc-i-usuwac-bolesne-odciski_41476.html

wróć do listy porad