Siatka centylowa a prawidłowy wzrost i waga dziecka

Każde dziecko rośnie w innym tempie, jednak nauka pozwoliła stworzyć ramy, które umożliwiają dokonanie porównań i stwierdzenie, czy nasz maluch dobrze się rozwija, a jego waga w stosunku do wzrostu jest prawidłowa.

Narzędziem wykorzystywanym do porównania masy i wzrostu naszego dziecka, a także obwodu jego głowy z przyjętymi normami, są siatki centylowe. Dane nanoszone na siatkę systematycznie, wraz z rozwojem malucha, pozwalają później prześledzić, jak przebiegał proces jego rozwoju, na bieżąco dostarczają natomiast danych, czy rozwój ten postępuje prawidłowo, a tym samym czy dziecku nie jest potrzebne jakieś wsparcie, na przykład zmiana diety. Dlatego idealną jest sytuacja, w której lekarz dokonuje stosowanych pomiarów przy okazji każdej wizyty dziecka w jego gabinecie, przy pomocy tych samych przyrządów, a wyniki pomiarów zapisuje w książeczce zdrowia dziecka i nanosi na umieszczoną w niej siatkę centylową.

Prawidłowa waga dziecka

Z uwagi na fakt, że rozwój dzieci jest bardzo zróżnicowany, uzależniony od czynników genetycznych i środowiskowych, w tym sposobu karmienia czy warunków życia rodziny, przyjęte normy rozwojowe są bardzo szerokie. Dla zdrowego i donoszonego noworodka, a więc urodzonego między 38 a 42 tygodniem ciąży, właściwa masa ciała wynosi od 2500 do 4000 gramów, a długość ciała – od 50 do 55 centymetrów. Konstrukcja siatki uwzględnia też typowy 10-15 procentowy spadek masy ciała u noworodów w pierwszych dniach po urodzeniu i inne prawidłowości charakterystyczne dla danego okresu rozwojowego, jak przyrost wagi w pierwszym miesiącu życia o około 600 gramów, a w dwóch następnych o 800-900 gramów miesięcznie.

Oczywiście, właściwa interpretacja danych nanoszonych na siatkę należy do lekarza, jednak i dla rodziców może być pewną wskazówką. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy dziecko urodziło się bardzo małe i rodzice mają obawy czy dogoni rówieśników. Obserwowanie jego postępów na siatce centylowej niewątpliwie unaocznia im, w jakim tempie maluch rośnie i przybiera na wadze, czy są to postępy harmonijne, zgodne z normą.

Siatki centylowe

Granice normy wyznaczają na siatce 3 i 97 centyl. Centyl 50 to średnia, 97 oznacza dziecko bardzo wysokie i bardzo ciężkie, 3 bardzo niskie i bardzo lekkie, w obu tych skrajnych przypadkach wciąż mamy jednak do czynienia z normą. Harmonijny, systematyczny wzrost obu krzywych, wyznaczanych przez kolejne punkty nanoszone przez lekarza po pomiarach na siatce centylowej, oznaczają zasadniczo prawidłowy rozwój, no chyba, że krzywa wzrostu i krzywa masy ciała przebiegają w zupełnie różnych centylach, co oznaczać może wysoki wzrost i niską masę albo odwrotnie – nadmierną w stosunku do wzrostu masę ciała.

wróć do listy porad