Zadbaj o zatoki

W okresie jesienno-zimowym powinniśmy szczególnie zadbać o zatoki. Dlatego warto stosować się do kilku prostych zasad.
 

Unikaj suchego powietrza

Centralne ogrzewanie drastycznie zmniejsza wilgotność powietrza w pomieszczeniu, co źle wpływa m.in. na stan naszych zatok. Rozwiązaniem problemu jest stosowanie nawilżaczy. Można też rozwiesić mokre ręczniki na kaloryferze.

Strzeż się zanieczyszczeń

Powszechnie wiadomo, jak wdychanie dymu papierosowego wpływa na nasze płuca. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z faktu, iż ten rodzaj zanieczyszczeń powietrza oddziałuje negatywnie również na nasze zatoki. Podobnie jak pyły i związki chemiczne, dym papierosowy wysusza błonę śluzową nosa, co może prowadzić do dalszych komplikacji.

Nie trać ciepła

Zestaw troskliwej mamy, czyli czapka i szalik, również pomagają chronić nasze zatoki. Stanowią bowiem warstwę ochronną, która nie pozwala na uciekanie tak cennego w sezonie jesienno-zimowym ciepła.

 

Pij wodę

Nawyk ten ważny jest nie tylko w upalne dni. Picie wody jest szczególnie istotne podczas przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach, podobnie jak nawilżanie powietrza.

Korzystaj z natury

Niektóre rośliny, takie jak czarny bez, dziewanna czy werbena wpływają korzystnie na drogi oddechowe. Warto stosować je w okresie jesienno-zimowym.
 

http://www.roik.pl/ekspert-radzi-jak-dbac-o-zatoki-jesienia-i-zima/

wróć do listy porad