Zdrowe oczy

Coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem – długie wpatrywanie się w ekran monitora, smartfona, promieniowanie UV, palenie papierosów to tylko niektóre przyczyny słabej kondycji oczu.

Ponad jedna trzecia Polaków ostatnio badała wzrok ponad dwa lata temu, a 7 proc. przyznało, że jeszcze nigdy nie badało swoich oczu*. Częściowo problemy z oczami uwarunkowane są wiekiem, niehigienicznym trybem życia, brakiem profilaktyki i wczesnego leczenia. Tymczasem gdyby nie grzech zaniechania, wielu ludzi mogłoby zupełnie dobrze widzieć.

Jedną z substancji, która ma dobroczynny wpływ na nasze oczy, jest luteina. To żółty barwnik występujący w roślinach. Dzięki swoim właściwościom jest ona naturalnym filtrem dla fototoksycznego promieniowania niebieskiego i UV. Ogranicza przedostawanie się światła niebieskiego do wnętrza oka, hamując powstawanie wolnych rodników, odpowiadających m.in. za pogorszenie widzenia centralnego i widzenia kolorów, trudności w czytaniu, zaćmę, a nawet ślepotę.

Niestety nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć luteiny – musi być ona dostarczona z zewnątrz. Bogatym jej źródłem są warzywa i owoce, zwłaszcza szpinak, brokuły, włoska kapusta, seler, por, dynia, brukselka i brzoskwinie. Dbajmy więc o to, by luteiny nie zabrakło w naszej codziennej diecie, ewentualnie stosujmy odpowiednie suplementy.

 

* Badanie CBOS na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Źródła:

http://www.farmacjapraktyczna.pl/2016/02/polacy-dbaja-wzrok/

http://www.farmacjapraktyczna.pl/2010/10/wplyw-luteiny-zdrowie-oka/

Choroby oczu − problem zdrowotny, społeczny oraz wyzwanie cywilizacyjne w obliczu starzenia się populacji” – raport Instytutu Ochrony Zdrowia

wróć do listy porad